Z aktuální judikatury
V časopise Mzdová účetní komentujeme judikát důležitý pro pracovněprávní vztahy, ve kterém se řeší otázka počátku běhu subjektivní promlčecí lhůty.
30. červen 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpočet měsíčního čistého výdělku pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti
Čtenářce časopisu Mzdová účetní radíme se správným postupem výpočtu měsíčního čistého výdělku.
30. červen 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Přinášíme komentář k judikátu Nejvyššího soudu, ve kterém se soud vyjádřil k otázce určení existence pracovněprávního vztahu žalobou.
30. červen 2024Zobrazit
30. duben 2023
Pro většinu zaměstnanců je hlavním smyslem zaměstnání vydělat si prostředky na obživu, proto otázka odměňování za práci patří k těm nejdiskutovanějším. V článku se zaměříme na odměňování mzdou, konkrétně na tzv. pobídkovou složku mzdy, nárok na ni a na možnost jejího vrácení.
Zaměstnavatelé odměňující mzdou mohou při dodržení daných pravidel používat různé složky mzdy a určovat podmínky vzniku nároku na ně. Pobídkové složky mzdy ve formě prémií bývají navázány na výsledky práce a zaměstnanec musí obvykle vykázat určitou kvalitu svého pracovního výkonu, aby na ně dosáhl (například uzavřít určitý počet obchodů). Někdy se ovšem stane, že tato složka mzdy již byla vyplacena, ale později se ukáže, že na ni dotyčný zaměstnanec neměl nárok, protože podmínky nesplnil. Jak lze tedy takový problém vyřešit? Zaměstnavatel může zavést systém malusu, nebo claw-backu.
V článku se podíváme na přípustnost tzv. claw-backu, tedy situace, kdy je zaměstnanci vyplacena složka mzdy a následně je zaměstnavatelem požadováno její vrácení. Tento systém je obecně vnímán jako přísnější a hůře přijímaný, ovšem zákon ho nezakazuje. Nicméně systém claw-backu může znamenat pro zaměstnavatele potíže, proto je třeba k němu přistoupit s opatrností a velkou pečlivostí.
Autor vysvětluje, jak nastavit podmínky claw-backu, na co si dát pozor a v jakých mantinelech je nutné se pohybovat.
Na závěr ukazuje tři různé způsoby nastavení systému claw-backu:
Každému z vyjmenovaných způsobů se autor věnuje podrobněji a ukazuje jejich výhody i nevýhody.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2024 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.