Z aktuální judikatury
V časopise Mzdová účetní komentujeme judikát důležitý pro pracovněprávní vztahy, ve kterém se řeší otázka počátku běhu subjektivní promlčecí lhůty.
30. červen 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpočet měsíčního čistého výdělku pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti
Čtenářce časopisu Mzdová účetní radíme se správným postupem výpočtu měsíčního čistého výdělku.
30. červen 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Přinášíme komentář k judikátu Nejvyššího soudu, ve kterém se soud vyjádřil k otázce určení existence pracovněprávního vztahu žalobou.
30. červen 2024Zobrazit
31. srpen 2023
Změnu termínu dovolené nebo odvolání z dovolené obvykle zaměstnanci nenesou příliš dobře, ale zaměstnavatel má na takový krok právo. V článku ukážeme, jak v případě nutné potřeby postupovat.
Často se setkáváme s názorem, že polovinu výměry dovolené si určuje k čerpání zaměstnanec sám, ovšem není to pravda a z právní úpravy takový postup neplyne. V článku tak autoři uvádí věci na pravou míru.
V úvodu je vyloženo, jak probíhá stanovení termínu dovolené a na jaké povinnosti nesmí zaměstnavatel zapomenout. To, že má zaměstnanec termín dovolené již určený, však neznamená, že by nemohlo dojít ke změně. Zákoník práce počítá jak s možností změny určené doby dovolené, tak s možností odvolání zaměstnance z dovolené. Vzhledem k negativním dopadům, jaké tento krok má na zaměstnance, je ale třeba zdůraznit, že se nesmí jednat o běžnou praxi.
V dalších částech článku se autoři věnují rozboru jednotlivých možností a na příkladech z praxe vysvětlují rozdíl mezi nimi. Náročnější může být realizace odvolání zaměstnance z dovolené. Má zaměstnavatel vůbec možnost, jak zaměstnance na dovolené kontaktovat a odvolat ho? Má právo požadovat po zaměstnanci, aby byl tzv. na příjmu? A jak se má zachovat zaměstnanec, pokud se k němu zpráva o odvolání z dovolené dostane? Odpovědi na tyto otázky najdete v článku.
V závěru autoři nezapomínají ani na problematiku náhrady nákladů zaměstnance, které mu vzniknou v souvislosti se zrušením dovolené nebo předčasným odjezdem z dovolené. A stejně tak upozorňují zaměstnance, že ne vše je povinen zaměstnavatel hradit.
Informace:
Název: Odvolání zaměstnance z dovolené
Časopis: Praktická personalistika
Číslo: 7-8/2023
Strany: 22-27
Odkaz ke stažení: zde
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2024 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.