Z aktuální judikatury
Tři judikáty Nejvyššího soudu komentujeme v listopadovém čísle časopisu Mzdová účetní.
30. listopad 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Novinky z aktuální judikatury přinášíme v časopise Praktická personalistika, kde se věnujeme třem judikátům Nejvyššího soudu ČR.
30. listopad 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpověď pro nadbytečnost
V pravidelné rubrice v časopisu Praktická personalistika podáváme komplexní odpověď na dotaz čtenáře, týkající se výpovědi pro nadbytečnost.
30. listopad 2024Zobrazit
30. září 2024
Studentské praxe jsou nedílnou součástí mnoha oborů. Pro firmy je důležité tyto praxe správně nastavit. V našem novém článku v časopise Mzdová účetní vám poradíme, jak na to a na co si dát pozor.
Pokud praktické vyučování pro studenty zajišťujete, jistě víte, že právní úprava této problematiky je roztříštěná a je potřeba věnovat pozornost jak školskému zákonu (a na něj navazujícím předpisům), tak zákoníku práce. Vzhledem k tomu, že v praxi tak často vznikají nejasnosti, jak vše správně nastavit tak, aby se firma vyhnula případným postihům, přinášíme v našem článku řadu doporučení, která vám pomohou zajistit hladký průběh studentské praxe.
V první řadě je důležité rozlišovat praxe, které probíhají v rámci praktického vyučování a tedy i školského zákona, a ty, které nejsou součástí vyučování.
Nejprve se autoři článku věnují školní praxi v rámci vyučování. Zdůrazňují nutnost správného a úplného sepsání rámcové smlouvy o zabezpečení odborné praxe, protože jakákoliv vágnost či neúplnost může pro firmu v případě sporu znamenat velké problémy. V článku najdete soupis všech bodů, které musí rámcová smlouva obsahovat, a ke každému z nich vysvětlující komentář.
Praxe studentů mimo rámec školského zákona, kam spadají i různé stáže, mohou přinést také řadu komplikací, a to zejména z důvodu nebezpečí nelegálního zaměstnávání. V tomto případě je nutné rozlišovat:
• pasivní činnost studentů,
• aktivní odbornou činnost
• a aktivní neodbornou činnost.
V článku se dozvíte, čím se jednotlivé typy vyznačují a jak je mít ošetřené.
Se studentskými praxemi souvisí i otázka odměňování studentů, protože praxe mohou být placené i neplacené. V rámci praktického vyučování je způsob odměňování dán školským zákonem a odměnu vyplácí firma zajišťující praktické vyučování. V případě praxe mimo rámec školského zákona je opět nutné si dát pozor zejména na to, aby práce nevykazovala znaky nelegálního zaměstnání, zejména v případě neplacených praxí.
Závěr článku autoři věnují ožehavé problematice úrazů během studentské praxe.
Informace:
Název: Praxe studentů ve firmách
Časopis: Mzdová účetní
Číslo: 9/2024
Strany: 15–21
Odkaz ke stažení: zde
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2025 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.