Z aktuální judikatury
Tři judikáty Nejvyššího soudu komentujeme v listopadovém čísle časopisu Mzdová účetní.
30. listopad 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Novinky z aktuální judikatury přinášíme v časopise Praktická personalistika, kde se věnujeme třem judikátům Nejvyššího soudu ČR.
30. listopad 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpověď pro nadbytečnost
V pravidelné rubrice v časopisu Praktická personalistika podáváme komplexní odpověď na dotaz čtenáře, týkající se výpovědi pro nadbytečnost.
30. listopad 2024Zobrazit
31. srpen 2018
Letní dvojčíslo Mzdové účetní přináší článek na aktuální téma dovolených, konkrétně o problematice takzvaného přečerpání dovolené. Zákoník práce pojem „přečerpaná dovolená“ nepoužívá, proto nejprve tento pojem vymezuji jako případy, kdy zaměstnanec vyčerpá více dovolené, než na niž mu v pracovním poměru u zaměstnavatele vzniklo právo. Nejedná se o chybu zaměstnavatele, ani zaměstnance, k těmto případům dochází jen z těch důvodů, že se dovolená čerpá předem, nikoliv zpětně. V článku nejprve popisuji konkrétní případy, kdy k přečerpání dovolené může dojít. Jedná se o situace, kdy pracovní poměr zaměstnance netrvá po celý kalendářní rok, ale v průběhu roku skončí, nebo kdy zaměstnavatel krátí dovolenou. Ke krácení dovolené dochází ze tří důvodů – zaměstnanec pro překážky v práci zameškal v daném roce více než 100 dnů, zaměstnanec neomluveně zameškal směnu nebo pro výkon trestu odnětí svobody nebo vazbu. Každý z těchto případů má svoje specifika, se kterými se v článku podrobně seznámíte. Také objasňuji, jakým způsobem se přečerpaná dovolená v souladu s právem řeší.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2025 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.