Z aktuální judikatury
Tři judikáty Nejvyššího soudu komentujeme v listopadovém čísle časopisu Mzdová účetní.
30. listopad 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Novinky z aktuální judikatury přinášíme v časopise Praktická personalistika, kde se věnujeme třem judikátům Nejvyššího soudu ČR.
30. listopad 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpověď pro nadbytečnost
V pravidelné rubrice v časopisu Praktická personalistika podáváme komplexní odpověď na dotaz čtenáře, týkající se výpovědi pro nadbytečnost.
30. listopad 2024Zobrazit
31. prosinec 2019
Nástup do nového zaměstnání nemusí mít vždy hladký průběh. I když je zaměstnavatel s uchazečem o zaměstnání dohodnutý na všech detailech, je podepsaná smlouva a dohodnutý den nástupu do práce, stále nemá jistotu, že v uvedený den zaměstnanec opravdu nastoupí. Jaké má zaměstnavatel v těchto případech možnosti? A vznikl vůbec zaměstnanci pracovní poměr?
Důvodů, kvůli kterým zaměstnanec nemůže v dohodnutý den do zaměstnání nastoupit, může být celá řada a závisí na nich následné možnosti zaměstnavatele, jak vzniklou situaci vyřešit. Obecně lze tyto důvody rozdělit do dvou hlavních skupin:
Překážky v práci na straně zaměstnance
Nejčastěji se jedná o dočasnou pracovní neschopnost (onemocnění či úraz) nebo ošetřování člena rodiny. V těchto případech se zohledňuje, že překážka v práci nastává nezávisle na vůli zaměstnance i zaměstnavatele. Následný postup vychází jednak z toho, zda se zaměstnavatel o překážce v práci dozvěděl již před sjednaným nástupem do zaměstnání nebo až v den nástupu, jednak z toho, jestli má zájem počkat na odpadnutí překážky v práci a spolupráci se zaměstnancem navázat později. Článek vás seznámí s různými možnostmi a autor na množství příkladů vysvětlí konkrétní postupy.
Ostatní důvody
Nejčastěji se setkáváme se situací, kdy zaměstnanec neprojde úspěšně vstupní lékařskou prohlídkou, nestihne se včas vyvázat z předchozího pracovního poměru nebo v případě cizinců nezíská povolení opravňující ho k pobytu a práci na území ČR. Tyto případy jsou pro zaměstnavatele obvykle jednodušší na řešení. Opět však záleží zejména na tom, zda má zaměstnavatel zájem na uchazeče vyčkat či nikoliv. Jednotlivé situace, ke kterým může dojít, si opět vyjasníte na příkladech z praxe.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2025 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.