Z aktuální judikatury
V časopise Mzdová účetní komentujeme judikát důležitý pro pracovněprávní vztahy, ve kterém se řeší otázka počátku běhu subjektivní promlčecí lhůty.
30. červen 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpočet měsíčního čistého výdělku pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti
Čtenářce časopisu Mzdová účetní radíme se správným postupem výpočtu měsíčního čistého výdělku.
30. červen 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Přinášíme komentář k judikátu Nejvyššího soudu, ve kterém se soud vyjádřil k otázce určení existence pracovněprávního vztahu žalobou.
30. červen 2024Zobrazit
31. březen 2023
Úpadek zaměstnavatele představuje velmi nepříjemnou a komplikovanou situaci jak pro zaměstnavatele, tak pro jeho zaměstnance. Problematiku úpadku zaměstnavatele veřejnost často řeší, proto jsme si připravili seriál několika článků, kde se budeme postupně věnovat všem otázkám týkajícím se insolvence zaměstnavatele.
V prvním díle se zaměříme na to, co znamená úpadek zaměstnavatele a jaké jsou způsoby jeho řešení. Je třeba si uvědomit, že insolvenční řízení má několik fází a vstupuje do něj řada subjektů s různými právy a povinnostmi, což může na laika působit poněkud zmatečně.
V úvodu článku se věnujeme podstatě insolvenčního řízení – kdy se dlužník ocitá v platební neschopnosti a jaké jsou důvody pro zahájení insolvenčního řízení.
Insolvenční řízení je zahájeno vždy na návrh dlužníka nebo věřitele. V článku vysvětlujeme, jak návrh podat a jaké musí mít náležitosti. Zahájení insolvenčního řízení má zatím jen minimální dopad do pracovněprávních vztahů. Podstatnější je pak další fáze, a to prohlášení úpadku. V této fázi je již ustanoven insolvenční správce, jehož úkolem je dohlížet na dlužníka tak, aby byly ochráněny zájmy věřitelů. Následuje přezkumné jednání a schůze věřitelů. Základními způsoby řešení úpadku je pak reorganizace zaměstnavatele nebo konkurz zaměstnavatele.
V článku všechny výše jmenované fáze detailně rozebíráme a vysvětlujeme jejich dopady jak na zaměstnavatele, tak na zaměstnance.
V závěru upozorňujeme na to, že i v případě úpadku stále platí režim zákoníku práce.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2024 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.