Z aktuální judikatury
V časopise Mzdová účetní komentujeme judikát důležitý pro pracovněprávní vztahy, ve kterém se řeší otázka počátku běhu subjektivní promlčecí lhůty.
30. červen 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpočet měsíčního čistého výdělku pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti
Čtenářce časopisu Mzdová účetní radíme se správným postupem výpočtu měsíčního čistého výdělku.
30. červen 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Přinášíme komentář k judikátu Nejvyššího soudu, ve kterém se soud vyjádřil k otázce určení existence pracovněprávního vztahu žalobou.
30. červen 2024Zobrazit
31. květen 2023
V květnové Mzdové účetní pokračujeme v sérii článků o úpadku zaměstnavatele. Tentokrát se věnujeme okolnostem ukončení pracovního poměru.
V minulém díle jsme se zaměřili na to, co úpadek zaměstnavatele konkrétně znamená pro zaměstnance a vyložili jsme, že je důležité, zda zaměstnanec zůstává v pracovním poměru, nebo zda byl pracovní poměr ukončen. Nyní se proto zaměříme na okamžik ukončení pracovního poměru.
Pokud se rozhodne ukončit pracovní poměr sám zaměstnanec, je situace poměrně jednoduchá. Dát výpověď může zaměstnanec kdykoliv a není přitom nijak podstatné, zda je zaměstnavatel v úpadku, či nikoliv. Častěji však nastává situace, kdy chce pracovní poměr rozvázat zaměstnavatel.
V článku se podíváme podrobně na důvody rozvázání pracovního poměru a na způsoby jeho rozvázání. I při úpadku zaměstnavatele totiž stále platí, že pracovněprávní vztahy musí být rozvázány jasně daným způsobem a při dodržení příslušných postupů.
Nejčastěji zaměstnavatel rozvazuje pracovní poměr z důvodů organizační povahy, kam spadá:
zrušení zaměstnavatele nebo jeho části,
přemístění zaměstnavatele nebo jeho části,
nadbytečnost zaměstnance v důsledku organizačních změn.
Každý z těchto důvodů znamená pro zaměstnavatele jiné povinnosti a také má rozdílné následky pro zaměstnance (nebo alespoň některé). Zaměstnavatel smí využít i jiných výpovědních důvodů (například zrušení pracovního poměru ve zkušební době), ovšem nikdy nesmí dojít ke zneužití jiných výpovědních důvodů. Autoři tak doporučují zaměstnavatelům obezřetnost a výpovědní důvody precizně skutkově definovat. Článek na jednotlivé problematické okamžiky upozorňuje a osvětluje je.
K rozvázání pracovního poměru může dojít buď výpovědí nebo dohodou. V obou případech je nutné dodržet všechny povinnosti – formální náležitosti doručování, administrativní povinnosti nebo výplatu odstupného.
V závěru článku je ještě připomenuto, jakým způsobem lze rozvázat pracovněprávní vztahy založené na dohodě o pracích konaných mimo pracovní poměr (oblíbené DPP a DPČ).
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2024 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.