Z aktuální judikatury
V časopise Mzdová účetní komentujeme judikát důležitý pro pracovněprávní vztahy, ve kterém se řeší otázka počátku běhu subjektivní promlčecí lhůty.
30. červen 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpočet měsíčního čistého výdělku pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti
Čtenářce časopisu Mzdová účetní radíme se správným postupem výpočtu měsíčního čistého výdělku.
30. červen 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Přinášíme komentář k judikátu Nejvyššího soudu, ve kterém se soud vyjádřil k otázce určení existence pracovněprávního vztahu žalobou.
30. červen 2024Zobrazit
31. srpen 2019
Rubrika Z aktuální judikatury přináší v letním dvojčísle Mzdové účetní komentář ke dvěma judikátům Nejvyššího soudu ČR.
V prvním z nich se zjišťoval průměrný výdělek pro účely náhrady mzdy nebo platu při neplatném rozvázání pracovního poměru. Zaměstnanci, s nímž byl neplatně rozvázán pracovní poměr a který oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání a je připraven, ochoten a schopen konat dále práci, avšak zaměstnavatel mu ji nepřiděluje, přísluší nárok na náhradu mzdy nebo platu, a to ode dne následujícího po uplynutí výpovědní doby do právní moci rozhodnutí soudu o neplatnosti rozvázání pracovního poměru. Zákoník práce stanoví, že tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku. Jak ovšem tento průměrný výdělek stanovit? Zaměstnanci si často průměrný výdělek vypočítají jako měsíční. V komentáři se dočtete, jak na tuto praxi nahlíží Nejvyšší soud a jak postupovat správně.
V druhém případě se řešila poměrně ožehavá otázka zákazu výpovědi v ochranné době. Zákoník práce v § 53 zakazuje, aby zaměstnanci byla dána výpověď z pracovního poměru během tzv. ochranné doby, kterou je mj. i dočasná pracovní neschopnost. Od tohoto ustanovení se není možné odchýlit, pouze kdyby šlo o odchýlení ve prospěch zaměstnance. V konkrétním sporu však zaměstnanec, kterému byla doručena výpověď, uplatnil námitku, že byl v této době v dočasné pracovní neschopnosti, až u soudu (zaměstnavatel o tom nevěděl), a to dokonce až devět měsíců po doručení výpovědi. Pokud se domníváte, že se jednalo pouze o účelové jednání a mělo by se podrobněji zkoumat, zda byla neschopenka opravdu vystavena ještě před doručením výpovědi, pak se shodnete s názorem autora komentáře. Souhlasil s tímto názorem i Nejvyšší soud?
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2024 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.