Z aktuální judikatury
Tři judikáty Nejvyššího soudu komentujeme v listopadovém čísle časopisu Mzdová účetní.
30. listopad 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Novinky z aktuální judikatury přinášíme v časopise Praktická personalistika, kde se věnujeme třem judikátům Nejvyššího soudu ČR.
30. listopad 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpověď pro nadbytečnost
V pravidelné rubrice v časopisu Praktická personalistika podáváme komplexní odpověď na dotaz čtenáře, týkající se výpovědi pro nadbytečnost.
30. listopad 2024Zobrazit
31. srpen 2019
Rubrika Z aktuální judikatury přináší v letním dvojčísle Mzdové účetní komentář ke dvěma judikátům Nejvyššího soudu ČR.
V prvním z nich se zjišťoval průměrný výdělek pro účely náhrady mzdy nebo platu při neplatném rozvázání pracovního poměru. Zaměstnanci, s nímž byl neplatně rozvázán pracovní poměr a který oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání a je připraven, ochoten a schopen konat dále práci, avšak zaměstnavatel mu ji nepřiděluje, přísluší nárok na náhradu mzdy nebo platu, a to ode dne následujícího po uplynutí výpovědní doby do právní moci rozhodnutí soudu o neplatnosti rozvázání pracovního poměru. Zákoník práce stanoví, že tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku. Jak ovšem tento průměrný výdělek stanovit? Zaměstnanci si často průměrný výdělek vypočítají jako měsíční. V komentáři se dočtete, jak na tuto praxi nahlíží Nejvyšší soud a jak postupovat správně.
V druhém případě se řešila poměrně ožehavá otázka zákazu výpovědi v ochranné době. Zákoník práce v § 53 zakazuje, aby zaměstnanci byla dána výpověď z pracovního poměru během tzv. ochranné doby, kterou je mj. i dočasná pracovní neschopnost. Od tohoto ustanovení se není možné odchýlit, pouze kdyby šlo o odchýlení ve prospěch zaměstnance. V konkrétním sporu však zaměstnanec, kterému byla doručena výpověď, uplatnil námitku, že byl v této době v dočasné pracovní neschopnosti, až u soudu (zaměstnavatel o tom nevěděl), a to dokonce až devět měsíců po doručení výpovědi. Pokud se domníváte, že se jednalo pouze o účelové jednání a mělo by se podrobněji zkoumat, zda byla neschopenka opravdu vystavena ještě před doručením výpovědi, pak se shodnete s názorem autora komentáře. Souhlasil s tímto názorem i Nejvyšší soud?
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2025 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.