Z aktuální judikatury
Tři judikáty Nejvyššího soudu komentujeme v listopadovém čísle časopisu Mzdová účetní.
30. listopad 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Novinky z aktuální judikatury přinášíme v časopise Praktická personalistika, kde se věnujeme třem judikátům Nejvyššího soudu ČR.
30. listopad 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpověď pro nadbytečnost
V pravidelné rubrice v časopisu Praktická personalistika podáváme komplexní odpověď na dotaz čtenáře, týkající se výpovědi pro nadbytečnost.
30. listopad 2024Zobrazit
31. říjen 2021
V říjnovém čísle Mzdové účetní komentujeme hned tři rozsudky Nejvyššího soudu ČR. Ve všech uvedených případech došlo ke sporu ve spojení se zdravotními obtížemi na straně zaměstnance.
V prvním případě soud posuzoval, jaké sankce může zaměstnavatel realizovat vůči zaměstnanci, který porušil povinnost dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce zvlášť hrubým způsobem. Zaměstnankyni nebyla za měsíc, v němž se nacházela v dočasné pracovní neschopnosti a zároveň porušila léčebný režim, vyplacena mzda a následně jí byla dána výpověď z pracovního poměru. Situace se ještě zkomplikovala tím, že zaměstnankyně okamžitě zrušila pracovní poměr z důvodu neuspokojení mzdových nároků. V komentáři se dozvíte, jak soud přistupuje ke kombinaci sankčních mechanismů.
V druhém případě se soud zabýval povahou překážky v práci v případě pozbytí zdravotní způsobilosti k výkonu práce podle pracovní smlouvy. Zaměstnanec podle zdravotního posudku dlouhodobě pozbyl zdravotní způsobilost k výkonu své práce a následně byla zkoumána příčina tohoto pozbytí. V mezidobí nebyl zaměstnanec převeden na jinou práci a nebyla mu poskytnuta náhrada mzdy, jíž se dožadoval. Proč se soud přiklonil na stranu zaměstnavatele a proč se autorům zdá toto rozhodnutí kontroverzní?
Poslední komentované rozhodnutí se týká situace, kdy byl zaměstnanec lékařským posudkem uznán zdravotně způsobilým k výkonu práce podle pracovní smlouvy, nicméně s rozhodnutím nesouhlasil a podal proti tomuto posudku návrh na přezkum. Zaměstnavatel mu zatím nepřiděloval práci a situaci posuzoval jako překážku v práci na straně zaměstnance. Soud musel rozhodnout, na čí straně překážka opravdu byla.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2025 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.