Z aktuální judikatury
V časopise Mzdová účetní komentujeme judikát důležitý pro pracovněprávní vztahy, ve kterém se řeší otázka počátku běhu subjektivní promlčecí lhůty.
30. červen 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpočet měsíčního čistého výdělku pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti
Čtenářce časopisu Mzdová účetní radíme se správným postupem výpočtu měsíčního čistého výdělku.
30. červen 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Přinášíme komentář k judikátu Nejvyššího soudu, ve kterém se soud vyjádřil k otázce určení existence pracovněprávního vztahu žalobou.
30. červen 2024Zobrazit
31. srpen 2022
Tři zajímavé judikáty Nejvyššího soudu ČR komentujeme v letním dvojčísle časopisu Mzdová účetní.
První komentovaný rozsudek se týkal situace, kdy se zaměstnankyně domáhala zaplacení náhrady mzdy či platu z neplatného rozvázání pracovního poměru. Jádrem sporu se stala možnost zaměstnavatele domáhat se moderace náhrady mzdy či platu za období přesahující 6 měsíců. Soudy posuzovaly pracovní nabídku danou neplatně propuštěné zaměstnankyni jinou firmou a zabývaly se tím, jak by její přijetí ovlivnilo příjem zaměstnankyně. Shodly se soudy nižší instance a Nejvyšší soud?
V dalším případě se jednou z klíčových otázek řešených ve sporu o určení neplatnosti výpovědi stala problematika doručování důležité pracovněprávní písemnosti zaměstnanci poštou. Soud musel posoudit, zda bylo zaměstnanci odvolání z vedoucího pracovního místa řádně doručeno a zda musí být výzva k vyzvednutí zásilky a poučení o následcích nevyzvednutí na jedné listině (v daném případě byly doručeny dvě listiny). Podívejte se, jak soud zhodnotil dodržení úložní lhůty a možnosti zaměstnance zásilku si vyzvednout.
I třetí komentovaný rozsudek se točí okolo určení neplatnosti výpovědi z pracovního poměru, která byla zaměstnanci dána z důvodu soustavného méně závažného porušování pracovních povinností. Výpověď byla napadena kvůli formálnímu nedostatku, konkrétně kvůli nedostatečnému vyjádření výpovědního důvodu, kdy zaměstnavatel konkrétně popsal pouze dvě porušení pracovních povinností a další uvedl jen odkazem na tzv. vytýkací dopisy. Autoři doporučují zaměstnavatelům seznámit se s daným judikátem a vždy dbát na uvádění všech porušení pracovních povinností ve výpovědi.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2024 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.