Z aktuální judikatury
Tři judikáty Nejvyššího soudu komentujeme v listopadovém čísle časopisu Mzdová účetní.
30. listopad 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Novinky z aktuální judikatury přinášíme v časopise Praktická personalistika, kde se věnujeme třem judikátům Nejvyššího soudu ČR.
30. listopad 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpověď pro nadbytečnost
V pravidelné rubrice v časopisu Praktická personalistika podáváme komplexní odpověď na dotaz čtenáře, týkající se výpovědi pro nadbytečnost.
30. listopad 2024Zobrazit
30. duben 2023
V dubnové Mzdové účetní také komentujeme tři rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, která se týkají finančních sporů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
V prvním komentovaném rozhodnutí se soud zabýval případem bezdůvodného obohacení při neprávem vyplacené odměně za práci. Na pracovišti došlo k situaci, kdy jiný zaměstnanec rozhodl o vyplacení odměny, aniž by byl oprávněn o vyplacení jménem zaměstnavatele rozhodnout. V důsledku toho se změnila i výše pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Jsou takto odvedené platby pojistného bezdůvodným obohacením a je zaměstnanec povinen je zaměstnavateli vydat? Kdy se jedná o škodu způsobenou zaměstnavateli? A po kterém zaměstnanci se může zaměstnavatel domáhat náhrady?
Druhý případ ukazuje postoj Nejvyššího soudu k právu na zákonné odstupné zaměstnance, u něhož dojde k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem za situace, kdy nesmí nadále konat svou práci z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Může se zaměstnavatel této povinnosti částečně zprostit? A náleží zaměstnanci odstupné, i když byl v dohodě zamlčen skutečný důvod rozvázání pracovního poměru a uveden jiný?
V posledním komentovaném rozhodnutí se Nejvyšší soud vyjadřoval k otázce rozlišování nárokových a nenárokových složek mzdy. Bylo třeba posoudit, kdy vzniká zaměstnavateli povinnost poskytnout bonus zaměstnanci a kdy se ho tudíž může zaměstnanec domáhat. Zaměstnankyně se v uvedeném sporu ohrazovala zejména proti tomu, že zaměstnavatel nesplnil povinnost informovat ji o odnětí bonusu ještě před započetím výkonu práce. Jaký je pro zaměstnance rozdíl mezi odnětím a nepřiznáním bonusu?
Na všechny otázky najdete odpovědi v našich komentářích.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2025 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.