Z aktuální judikatury
Tři judikáty Nejvyššího soudu komentujeme v listopadovém čísle časopisu Mzdová účetní.
30. listopad 2024Zobrazit
Z aktuální judikatury
Novinky z aktuální judikatury přinášíme v časopise Praktická personalistika, kde se věnujeme třem judikátům Nejvyššího soudu ČR.
30. listopad 2024Zobrazit
Odpovídáme na dotazy čtenářů. Výpověď pro nadbytečnost
V pravidelné rubrice v časopisu Praktická personalistika podáváme komplexní odpověď na dotaz čtenáře, týkající se výpovědi pro nadbytečnost.
30. listopad 2024Zobrazit
31. červenec 2021
V dnešní době dochází díky opatřením proti šíření koronaviru častěji než dřív k uzavírání provozoven, což pro zaměstnavatele obvykle znamená rozvázat pracovní poměr z organizačních důvodů s více zaměstnanci naráz. Institutem tzv. hromadného propouštění se zabývá článek v letní Mzdové účetní.
Pokud zaměstnavatel musí rozvázat pracovní poměr s větším počtem zaměstnanců, aktivuje se s tím související právní úprava hromadného propouštění. Jak na to, aby tento proces proběhl v pořádku a byly dodrženy všechny zákonné povinnosti?
V článku si nejprve ujasníme, kdy se vlastně jedná o hromadné propouštění. Předem podotýkáme, že hromadné propuštění se netýká zaměstnavatelů, kteří mají méně než dvacet zaměstnanců. Ostatní zaměstnavatelé si musí již předem promyslet, kolik výpovědí a kdy hodlají doručit, aby neopomněli hned v začátku splnit své povinnosti.
Zaměstnavatel v případě hromadného propouštění nemá povinnosti jen vůči svým zaměstnancům, ale také vůči Úřadu práce. V článku se s nimi podrobně seznámíme, stejně tak s důvody, proč je zapotřebí k otázce hromadného propouštění přistupovat svědomitě a citlivě. Dopady na pracovní trh totiž bývají velké.
Poněkud komplikovanější může být hromadné propouštění v případě, kdy se neruší celá provozovna, ale pouze její část. Ne vždy je jednoduché rozlišit, zda se o hromadné propouštění jedná. V těchto situacích lze zaměstnavatelům doporučit zkonzultovat všechny detaily s odborníkem v oblasti pracovního práva.
V závěru článku se podíváme také na to, jaké následky bude pro zaměstnavatele mít, pokud všechny své povinnosti nedodrží.
Informace:
Mgr. Michal Vrajík, advokát
Spálená 97/29
110 00 Praha 1
Česká republika
michal.vrajik@akvrajik.cz
+420 605 068 258
IČO: 024 84 005
ev. č. ČAK 15480
Copyright 2025 Mgr. Michal Vrajík - všechna práva vyhrazenaVyrobil: HEADBOX
Chcete se na něco zeptat, nebo si potřebujete jen sjednat schůzku? Napište mi pomocí tohoto kontaktního formuláře a já se Vám ozvu nejpozději do 48 hodin.